Kiedy ten czas tak szybko przeminął?
Wciąż trudno mi uwierzyć,że w moim domu nie ma już dzidziusia a  jest mała słodka dziewczynka.
Dumnie kroczy po świecie już  18 miesięcy.
Pamiętam – jakby to było wczoraj – dzień jej narodzin i pierwsze spojrzenie na czarne włoski i  ogromne podobieństwo do wujka ( brata męża) .
Pamiętam nasz powrót do domu i pierwsze trudne tygodnie budzącej się miłości między rodzeństwem .
Pamiętam jak w trojkę płakaliśmy…Kinderek bo był zazdrosny o każdy dotyk ,każde przytulenie siostry. Kinderka  , bo była ciągle głodna i ja płacząca bo oni płaczą… trudne to były emocje.

Teraz śpi obok mnie mały rozumny człowiek ,pragnący mieć już własne poglądy ,własne zdanie i walczący o swoje.Nasze życie nabrało już dużego tępa i to dosłownie.
Niczym perszing …gna przed siebie odkrywając otaczający Ją świat.
Chłonie obrazy jakie pokazuje jej życie.
Drogi rodzicu jeśli myślisz,że Twoje dziecko jest szybkie i ruchliwe to zaczekaj aż skończy 18 miesięcy.
Skończył się etap grzecznego chodzenia za rączkę a zaczął się etap konkurowania z prędkością Formuły 1.
Daj tylko wolną rękę takiemu gagatkowi a dogonienie go będzie wymagało nie małe kondycji.
Żeby ta bieganina była jeszcze po chodniku czy łące..nie… Przecież strome zbocza, ruchliwa droga, czy wodne zalewy i rzeki są takie fascynujące.

Przyjemny spacerek i czytanie książki gdy dziecko śpi w wózku już dawno odeszło do lamusa.
Mało tego,wsadzenie dziecia do  wózka jest nie małym wyczynem. Gdy tylko uda Ci się  już wsadzić 18 – nasto miesięcznego berbecia siłą w czterokołową brykę to  spróbuj go tylko wyciągnąć na 5 min. z nadzieją,że wsiądzie tam z powrotem!! Nie ryzykuje lepiej )))

Nasze umiejętności 

* chodzenie ,bieganie skakanie  opanowane do perfekcji.

* samodzielnie je widelcem i łyżką. Tym drugim trochę gorzej ale za żadne skarby nie odpuści i nie pozwoli się karmić.O śliniaku do jedzenia możemy oczywiście zapomnieć )) Pije z kubka,szklanki ,przez słomkę z bidona  i butelki zarówno tej z dzióbkiem jak i bez.

*potrafi pokazać swoją niezależność i autonomie. Dokonać wyboru czy woli jabłko czy banana , wodę do picia czy herbatkę owocową.

*znamy bardzo dużo słów.Potrafi wypowiedzieć proste zdanie np. Mama chodź tu. Mama daj to.Gdy brakuje słów pokaże paluszkiem lub zaprowadzi w dane miejsce np.do kuchni wskazując na puszkę w której są słodycze ))) Od paru dni umie powiedzieć  – ciastko )))))))))

*rozpoznaje zwierzęta i naśladuje ich odgłosy.

* Potrafi paluszkiem pokazać i wypowiedzieć – nos,oko,ucho ,pupa .Bez  znajomości wyrazu wie gdzie noga ,ręka , brzuszek ,paluszki .

*buduje wierzę z klocków drewnianych i  tych tradycyjnych plastikowych. Dzięki posiadaniu starszego brata potrafi bawić się w grupie a samoloty i pociągi to jedne z ulubionych zabawek. W ostatnim czasie  dzięki lali od By Krawcowa polubiła wózeczek.Wozi lale,daje jej pić z mini filiżanki i przykrywa kocykiem.Okazuje jej uczucia i troskę przytulając i całując. Pamiętajmy,że wiele zachowań dziecko czerpie z obserwacji nas dorosłych.Okazujmy sobie wzajemnie jak najwięcej troski i miłości,dajmy dobry przykład godny naśladowania.

* Co raz częściej słyszymy słowo NIE  i MOJE ))) To chyba faza buntu ,choć ja tego tak nie nazywam.To tylko kolejny etap rozwoju naszego dziecka. FAKT WYMAGAJĄCY OGROMNYCH POKŁADÓW CIERPLIWOŚCI.

*Jest samodzielna.Sama wejdzie na łóżko na stołek .Umie ubrać i ściągnąć buciki oraz rozpinane ubranie np sweterek lub kurtka.

* od 3 tygodni zadaje proste pytanie – a to? co to? wskazując na jakaś rzecz.

Posiadanie starszego rodzeństwa bardzo ułatwia poznawanie drogi do „dorosłości”.Kinderka znacznie więcej umie na tym etapie  ,niż gdy Kinderkek był w jej wieku.Nie należny porównywać dzieci.. każde ma swoją indywidualną drogę do nauki życia. Wnioski swoje wyciągam na podstawie obserwacji.

OUTFIT

kamizelki i spódniczka Mayoral
Rajstopy Wola
Buciki Emel ciocia Klocia regał z bucikami
Lala szmaciana By Krawcowa
zdjęcia zrobione w Nordpark Dusseldorf.

Facebook Comments