Jak zrobić samemu kalendarz adwentowy?

Jeśli podobnie jak ja, uwielbiacie celebrować każdy przedświąteczny dzień a okres przygotowań do Bożego Narodzenia najchętniej rozpoczynalibyście w sierpniu, to przybijam piąteczkę! Grudzień można mierzyć w kilogramach pierników, hektolitrach grzańców, tysiącach przygotowanych ozdób. To miesiąc sprzyjający celebracji chwil, sami tworzymy okazje, by być ze sobą bliżej, więcej, angażując dzieci w rożne prace.

Tak wyglądał nasz zeszłoroczny kalendarz KLIK i tu KLIK  W tym roku więcej książek, więcej kreatywnych zadań a i sam kalendarz ma inny wygląd. Dzieci są o rok starsze, więcej wiedzą i więcej rozumieją. Wykonanie takiego kalendarza, wcale nie musi mocno nadwyrężyć domowego budżetu. Wszystkie drobiazgi zaczekam kupować już we wrześniu, ponieważ już od września wiedziałam jaki charakter będzie miał nasz kalendarz. Poniżej filmik o tym co znajdzie się w adwentowym kalendarzu. Miałam robić zdjęcia ale doszłam do wniosku, że filmik będzie szybszy i bardziej treściwy. Tak nie pokazałam wam wszystkiego, ponieważ zapomniałam o jeszcze jednym zabunkrowanym pudełku z drobiazgami. W poniedziałek zrobię edycje wpisu i dodam nowy filmik. Wasz kalendarz wcale nie musi kryć w sobie prezentów, mogą to być same zadania do wykonania lub tylko coś słodkiego. Liczy się symbolika i tradycja.

W tym roku nie wymyślałam za dużo. W oko wpadły mi torebeczki z Ikei, tamborek do haftowania, światełka łezki na baterie i trochę świeżej zieleniny 🙂 Wykonanie zajęło mi 30 minut. Uważam, że efekt jest fajny a sam kalendarz nie zajmuje dużo miejsca. Zapytasz jak w tych małych torebuniach zamierzam zmieścić te książki? Pomysł mam taki : W każdej papierowej torebeczce będzie napisane zadanie, jakie zaplanowałam na każdy dzień adwentu z dopiskiem, gdzie ukryty jest dzisiejszy drobiazg.

Jak zrobić samemu kalendarz adwentowy Jak zrobić samemu kalendarz adwentowy Jak zrobić samemu kalendarz adwentowy kinderki.eu Jak zrobić samemu kalendarz adwentowy kinderki.eu Jak zrobić samemu kalendarz adwentowy kinderki.eu Jak zrobić samemu kalendarz adwentowy kinderki.eu

Zadania, które możesz umieścić w kalendarzu. Każdego dnia razem z dziećmi będzie spędzać wspólny zaplanowany przez Ciebie czas .

 1. Artyzm okienny 🙂 Czyli przyozdabiamy okna naklejkami, sztucznym śniegiem, wycinankami lub innym pomysłem na okienną dekoracje.
 2. Wycieczka do lasu po dary lasu: patyki, szyszki, gałązki jodłowe czyli wszystko to z czego możemy zrobić świąteczne dekoracje.
 3. Ze zdobytych wczoraj leśnych czarów zróbcie dekoracje świąteczne. Może to być stroik, wianek świąteczny, ekologiczne bombki na choinkę, choinkę z patyczków. Wszystko co podpowie wam fantazja.
 4. Dowolną techniką wykonujemy dekoracje świąteczne np masa solna lub masa ceramiczna.
 5. Gwiezdne śniadanie czyli wycinamy w kanapce za pomocą foremki do pieczenia gwiazdę, objadamy się domowa nutellą lub domową korzenną marmolada ze śliwek.
 6. Przygotowane niespodzianki dla Mikołaja: upieczenie ciasteczek wystawienie ich przed drzwi wraz ze szklanka mleka by sobie popił i obrana marchewką dla Rudolfa 🙂
 7. Mikołajki <3 Stwórz postać Mikołaja: namaluj, wytnij, wyklej lub użyj własnej fantazji.
 8. Śpiewamy lub uczymy się zimowej piosenki np hu hu ha nasza zima lub jingle bells
 9. Uczymy się świątecznych słówek w języku angielskim lub niemieckim. Moje dwujęzyczne dzieci, będą uczyły się po angielsku, polskie i niemieckie mają w jednym palcu ( dumnam 🙂 )
 10. My zaraz po Mikołajkach ubieramy choinkę. Jeśli dla Was to zbyt wcześnie namalujecie ją.
 11. Bawimy się w fotografa i robimy świąteczną sesję zajęciową a wywołane zdjęcia, możemy wykorzystać jako świąteczne kartki dla bliskich.
 12. Pieczemy świąteczne pierniczki i inne ciasteczka.
 13. Ozdabiamy ciasteczka.
 14. Oglądamy świąteczne zdjęcia z poprzednich lat.
 15. Lepimy bałwana a w razie braku śniegu wyklejamy go z Waty.
 16. Uczymy się kolędy.
 17. Dowolną techniką wykonujemy dekoracje świąteczne np nabijamy pomarańcze i mandarynki goździkami, tworząc własne wzory. Może to być również łańcuch na choinkę i wszystko to co podpowie nam fantazja.
 18. Piszemy kartki świąteczne do bliskich.
 19. Pieczemy nasz piernik staropolski, przepis pozowałam w tym wpisie KLIK 
 20. Czytamy książki o tematyce zimowej, świątecznej.
 21. Wieczorny spacer i podglądanie dekoracji świątecznych w innych domach.
 22. Kupienie jemioły i powieszenie jej w honorowym miejscu, opowiadamy dzieciom o tradycjach.
 23. Wspólne gotowanie świątecznych potraw.
 24. Świąteczny seans czyli oglądanie bajki o tematyce świątecznej, zimowej.

Poniżej kilka inspiracji na szybkie i łatwe kalendarze, które wcale nie muszą wyglądać identycznie. Potraktuj je jako pomysł. Zakasaj rękawy i do dzieła ! Wasz kalendarz może powstać w godzinkę, wystarczy pomysł i gotowe a drobiazgi możesz dokupywać codziennie i dokładać do kalendarza 🙂 

541fcfb11d683239118ee800480e3d07 872c233bc2a48524192885c9d85d0552 1897809_2 1897809_3 1897809_7 1897809_9 b2085a399f5a2c320d98a0a35a18fdf7 b44303e8b675d159a47134c1cd1e5aff

easy-diy-advent-calendar-for-2015 homedesign-marthastewart-com

W kalendarzu adwentowym nie chodzi o prezenty, nie martw się więc, że nie masz nic kupionego. Same zadania sprawią dziecku niesamowitą radość. Razem z moją internetową koleżanką Agnieszką wymyśliłyśmy, by na koniec każdego adwentowego dnia, dzielić się zdjęciem lub filmikiem wykonanego zadania. Myślę, że dobrym miejscem do tego będzie Instagram. Tu jest nasz profil KLIK  Jeśli uważasz, że to dobry i fajny pomysł, napisz w komentarzy link do swojego Instagramu. Żeby łatwo trafić do Waszych zdjęć musimy ustalić hasztag może #adwentzkinderkami ?

Czekam na Wasze opinie i propozycje, pomysły. Do dzieła kochani!

Facebook Comments