O TYM, JAK W PROSTY SPOSÓB ZAARANŻOWAĆ BIBLIOTECZKĘ W DZIECIĘCYM POKOJU I O TYM, DLACZEGO CZYTANIE JEST TAKIE WAŻNE

Czytanie jest tak samo ważne jak rozwój fizyczny. Rozbudza wyobraźnie, uczy emocji, stymuluje rozwój intelektualny, rozwój mowy, rozbudowuje pamieć. Dla nas, książki stanowią ważną cześć dnia. Nie ma dnia bez książki.  Dumna jestem, ponieważ Kinderki sami sięgają po nie  i sami przeglądają. Naturalnie ja jestem od czytania. To jedna z form ze wspólnego spędzania czasu, scalania więzi.

Książki dla dzieci mają się lepiej niż kiedykolwiek i naprawdę jest w czym wybierać. Powstają wydawnictwa specjalizujące się w starannym doborze oferty, publikujące książki piękne i wartościowe literacko. Ilustracje zachwycają, przyciągają. Nasz zbiór  książek jest już całkiem spory. Książki nie mieściły się już w koszu wiklinowym i w półkach powieszonych na ścianie. Przyszedł czas by znalazły się w jednym, łatwo dostępnym miejscu. Ale jak na tak małej przestrzeni, jaką my dysponujemy, wygospodarować kącik czytelniczy? Przeglądałam masę stron z  aranżacjami biblioteczek w dziecięcych pokoikach. Ograniczała mnie jednak mocno przestrzeń. W ostateczności wybór padł na regał z Ikea. Uniwersalny, w odpowiednich dla nas wymiarach. Spełnia również formę ścianki działowej, dzięki temu zestala wyodrębniona strefa spania i strefa czytania.

DSC_0001 DSC_0016 DSC_1564 DSC_0002 DSC_1565 DSC_1566

Reasumując, głośne czytanie bajek dziecku:
  • Wzmacnia samo uznanie dziecka
  • Zapewnia emocjonalny rozwój dziecka
  • Uczy wartości moralnych
  • Poszerza wiedzę ogólną, rozbudza zainteresowania
  • Buduje mocną więź między dorosłym i dzieckiem
  • Rozwija wrażliwość i empatię
  • Uczy myślenia, poprawia koncentrację
  • Zapobiega uzależnieniu od telewizji i komputera
  • Kształtuje na całe życie nawyk czytania i zdobywania wiedzy.

My jako dorośli musimy pamiętać, że czytanie powinno się kojarzyć dziecku z radością, a nigdy z przymusem, stresem, nudą lub karą.Czytanie należy traktować jako codzienną aktywność. Jedną z wielu, bez których życie byłoby nie do zniesienia.

A TY JAK CZĘSTO CZYTASZ SWOJEMU DZIECKU?  Ciekawa również  jestem  w jaki sposób, książki zadomowiły się w pokojach Waszych dzieci?

DSC_0018

DSC_1569

DSC_1571 DSC_1573 DSC_1560

Sukienka w ptaszki – mamatu teraz na SALE!

Lenka czyta książki wydawnictwa Babaryba , Tashka oraz Prószyński i S-ka

Lampka królik, wiklinowy koszyk, bambi Maileg – AmazingDecor

łóżeczko dla lalek – Kalaluszek

Lale – Scandiloft, Przytullale, Laloushka 

Cottony – cottonovelove

 

Facebook Comments