POZWÓL MI DOROSNĄĆ

Przyznaj rodzicu sam przed sobą, jak często zwracasz się do swojego dziecka – Nie ruszaj! Zostaw to! Nie dotykaj! Jesteś zbyt mały! Ja Ci pomogę. NIE NIE NIE! Powtarzamy jak mantrę. Zbyt często wyręczamy nasze dzieci w czynnościach, które mogą spokojnie wykonywać same. Pozwól swojemu dziecku (mowa o dwulatkach) ubrać samemu buty, to nic, że ubierze je na opak, nie podcinaj mu skrzydeł. Jak ma sie tego nauczyć nie podejmując wyzwania? Przykład prozaiczny ale to samo tyczy się samodzielnego  jedzenia, mycia rąk czy pomagania w prostych czynnościach domowych. 2 latek chce odkurzać z Tobą? Ależ proszę bardzo, odkurz swój pokoik. Jakkolwiek by tego nie zrobił, pochwal. Z biegiem czasu sam nabierze wprawy. Chce pomagać w myciu okien? nalej czystej wody do jakiegoś spryskiwacza i pozwól umyć np. lustro.

Zabraniając dziecku wszystkiego od najmłodszych lat wiedz, że możesz doprowadzić do tego, że 8 latek będzie małym leniuszkiem, który nie będzie potrafił nawet pościelić swojego łózka sam. Bo kto i kiedy miał go tego nauczyć? Nawet jeśli chciał, to rodzic często mówił „zostaw, Ty nie umiesz. Ja to zrobię lepiej, szybciej, dokładniej itd”. Nie wymagaj, że starszak odniesie po sobie talerz po obiedzie, jeśli nie wymagałaś tego wcześniej od niego. To są proste czynności, które uczą obowiązkowości. Sprawiają, ze dziecko czuje się potrzebne, dowartościowane, choć trochę dorosłe jak mama i tata.

Nie będę opisywać co moje dzieci potrafią a czego nie. Czego wymagam od nich. Sama przy starszaku pełniłam trochę błędów, które teraz naprawiam. Dodam, że Lenka jest znacznie samodzielniejsza. To znaczy, że nie powielam swoich wcześniejszych ” niedociągnięć  🙂 Kiedy mija etap ” ja sam/a” przychodzi fascynacja tym co rodzice robią. Igor od dawna lubił pukać zabawkowym młotkiem po czym popadnie. Mniej więcej po skończeniu 4 r.ż zabawkowy młotek przestał go fascynować. Pragnął „dorosłego”. Przecież tata może, tata umie, to i ja chcę. Nie.. nie chciał go na chwile potrzymać pooglądać. Chciał go używać i przybijać prawdziwe gwoździe! Podczas wakacji widział dziadka używającego wielu narzędzi – Młotków, piły, śrubokrętów, wkrętarek wiertarek. Wszystko musiał wypróbował – nie zabranialiśmy mu, pod naszym okiem oczywiście. Trudno jednak pozwolić bawić sie dziecku drogim sprzętem. Nastały więc poszukiwania narzędzi dla Igora, najlepiej wielu i różnorodnych. Miały jak najbardziej przypominać te „dorosłe” o plastiku więc nie było mowy. 4,5 latka nie da się zbyć byle czym. W sklepie Edukatorek” Wypatrzyłam idealny zestaw! Mówię, do męża – patrz! To jest to! Drewniana skrzynka pełna prawdziwych, dorosłych narzędzi. Decyzja była szybka – strzał w 10.

A Igor? Igor przestał tacie podbierać narzędzia, ma swoje. Mało tego, ostatnio tata pożyczał od niego śrubokręt krzyżak, bo mu się zgubił 🙂 Duma syna bezcenna – Tato oczywiście możesz sobie pożyczyć. Mam więc w domu dwóch majsterkowiczów.

POZWÓL MI DOROSNĄĆ Kinderki.eu Edukatorek POZWÓL MI DOROSNĄĆ Kinderki.eu Edukatorek POZWÓL MI DOROSNĄĆ Kinderki.eu Edukatorek POZWÓL MI DOROSNĄĆ Kinderki.eu Edukatorek POZWÓL MI DOROSNĄĆ Kinderki.eu Edukatorek POZWÓL MI DOROSNĄĆ Kinderki.eu Edukatorek POZWÓL MI DOROSNĄĆ Kinderki.eu Edukatorek POZWÓL MI DOROSNĄĆ Kinderki.eu Edukatorek POZWÓL MI DOROSNĄĆ Kinderki.eu Edukatorek POZWÓL MI DOROSNĄĆ Kinderki.eu Edukatorek POZWÓL MI DOROSNĄĆ Kinderki.eu Edukatorek POZWÓL MI DOROSNĄĆ Kinderki.eu Edukatorek POZWÓL MI DOROSNĄĆ Kinderki.eu Edukatorek POZWÓL MI DOROSNĄĆ Kinderki.eu Edukatorek

Czy wiesz, że…

Wspólne wykonywanie pozornie błahych domowych prac uczy samodzielności i służy umacnianiu więzi między dzieckiem a rodzicami. Nie wyręczajcie dziecka, jeśli to nie jest konieczne.  Pomagaj nie zabraniaj! Jego fascynacja tym, co robisz jest niesamowicie silna.

W ten sposób nie tylko nauczysz pociechę odpowiedzialności i pracowitości. Jeśli twoje dziecko garnie się do tego, aby pomagać w domu – koniecznie to wykorzystaj! Dzięki zwykłym z pozoru, codziennym obowiązkom, szybko nauczy się rozpoznawać kolory, koncentrować oraz bezbłędnie dodawać i odejmować! 

  Nie zabraniaj mi eksperymentowania i popełniania błędów. Bez tego nie mogę się rozwijać.

POZWÓL MI DOROSNĄĆ Kinderki.eu Edukatorek

Zestaw narzędzi znajdziesz  >>>> tutaj <<<<<

Facebook Comments