Przepis na świąteczny piernik staropolski – To już czas!!

To jest ten właściwy moment, by przygotować ciasto na dojrzewający piernik staropolski.Ciasto musi dojrzewać około 4 tygodni a po upieczeniu leżakować przynajmniej tydzień. Dla mnie przygotowanie ciasta na piernik oznacza, że czas przygotowań świątecznych właśnie się zaczął. Listopadowa aura bardzo sprzyja, by myśleć o czymś miłym i przyjemnym, niech będą to myśli o Bożym Narodzeniu.

Przepis na świąteczny piernik staropolski - To już czas!!

By przygotować ciasto na piernik staropolski potrzebujemy (porcja na 4 keksówki):

 • 0.5 litra miodu
 • 2 niepełne szklanki cukru
 • 1 kostka margaryny (250 gr)
 • 1 kg plus jedna szklanka mąki tortowej
 • 3 jajka
 • 3 łyżeczki sody
 • 1/2 szklanki mleka
 • szczypta soli
 • 3 opakowania przyprawy do piernika

cały proces przygotowawczy od momentu zrobienia ciasta do gotowego, smacznego piernika jest długi lecz wcale nie trudny. Nie zniechęcajcie się czasem oczekiwania. Pomogę Wam przejść przez wszystkie 3 etapy i obiecuje, że z moją pomocą bądź sugestią w dniu wigilii będziecie cieszyć się smakiem staropolskiego piernika świątecznego 🙂 Bez obaw, to nie jest trudne a efekt zaskoczy Was samych.

ETAP 1

W garnku podgrzewamy margarynę, cukier i miód. Nie doprowadzamy do wrzenia, to ma tylko się roztopić i połączyć w jednolitą masę.

Przepis na świąteczny piernik staropolski - To już czas!! _Przepis na świąteczny piernik staropolski - To już czas!! kinderki.eu Przepis na świąteczny piernik staropolski - To już czas!! kinderki.eu

W czasie kiedy nasza miodowa masa się robi, my przesiewamy mąkę z przyprawą piernikową.

Przepis na świąteczny piernik staropolski - To już czas!! kinderki.eu

Przepis na świąteczny piernik staropolski - To już czas!! kinderki.eu Przepis na świąteczny piernik staropolski - To już czas!! kinderki.eu Przepis na świąteczny piernik staropolski - To już czas!! kinderki.eu Przepis na świąteczny piernik staropolski - To już czas!! kinderki.eu

Kiedy masa jest już gotowa, dokładnie ją mieszamy i zostawiamy do wystudzenia. W tym czasie przygotowujemy mleko z sodą. Sode wsypujemy do mleka i dokładnie mieszamy, zostawiamy.

Przepis na świąteczny piernik staropolski - To już czas!! kinderki.eu Przepis na świąteczny piernik staropolski - To już czas!! kinderki.eu

Gdy masa ostygnie, dodajemy do niej przesianą z przyprawami mąkę, jajka, mleko z sodą i szczyptą soli.

Przepis na świąteczny piernik staropolski - To już czas!! kinderki.eu Przepis na świąteczny piernik staropolski - To już czas!!

W moim kuchennym królestwie od dłuższego czasu pomocnikiem jest thermomix, który –  wierzcie mi lub nie ale odwala całą robotę 🙂 To nie jest żadna reklama ani wpis sponsorowany. Kto zna to urządzenie ten wie, jak wielkim jest pomocnikiem w kuchni i jak wiele urządzeń zastępuje. Na zdjęciu zapracowany, co widać 😉 Oczywiście masę można wymieszać również za pomocą tradycyjnego miksera, świetnie wyrabia mięśnie! Zwłaszcza przy mieszaniu ciasta na piernik. Ja nastawiłam thermomix na funkcje wyrabiania – interwał na 4 minuty. Go-towe 😉

Ciasto przekładamy do miski lub glinianego garnka, przykładamy ściereczką i wkładamy w foliowy worek. Przechowujemy w chłodnym pomieszczeniu, może to być piwnica, klatka schodowa lub lodówka. Zapominamy o nim na 4 tygodnie.

Etap 2: 

Dziś pieczemy nasz piernik. Równo po miesiącu, choć 3 dni w ta czy w tamtą stronę nie ma dużego znaczenia. Chodzi o to, by nasz upieczony piernik miał ze 2-3 dni na zmiękniecie.

Do dzieła 🙂

Dzielimy nasze ciasto na 3 równe części. Ja robię to na oko ale perfekcjonistką polecam zważyć wszystkie 3 części, czy są równe. Nagrzewamy piekarnik do 160 stopni. Każda część wałkujemy tak, by weszła nam do tradycyjnej blaszki na placek, taką mam na myśli KLIK  wyłożonej papierem do pieczenia. Piernik pieczemy 20 minut. Każda z 3 części osobno. Zostawiamy do ostygnięcia a następnie układamy jedno ciasto na drugie, wraz z papierem na którym się piekł nasz piernik. Papier zabezpieczy warstwy przed sklejeniem. Owijamy wszystkie 3 części folia aluminiową i zostawiamy do wtorku, środy.

Etap3:

Po tych 2-3 dniach leżakowania upieczonego piernika, zabieramy się do przekładania go. U mnie powidła śliwkowe i masa orzechowa 🙂 Pycha mówię Wam 🙂

Przepis na świąteczny piernik staropolski - To już czas!!

Przepis na masę orzechową

 • 250 gr łuskanych orzechów włoskich
 • 125 gr cukru pudru
 • 125 ml słodkiej śmietany 30%
 • 1/2 laski wanilii

Przygotowanie: Orzechy mielimy w blenderze lub w maszynce do orzechów. Ja posługuje się thermomiksem 🙂 Śmietanę zagotowujemy z laską wanilii (około 10 min) Orzechy ucieramy z cukrem pudrem i powoli dodajemy śmietanę, oczywiście już bez laski wanilii. Całość dobrze ucieramy aż do lekkiego wystudzenia. Gęsta schłodzona masę przekładamy na piernik.

U mnie pierwsza warstwa posmarowana jest powidłami śliwkowymi. Zużyłam cały słoiczek 200 ml. Druga warstwa to masa orzechowa. Ostrym nożem wyrównuje brzegi, bo tak ładniej wygląda 🙂 Kroje na 4 części i każdą smaruje polewą czekoladową.

300gr dobrej czekolady i 100 ml słodkiej śmietany rozpuszczam w rondelku. Smaruje każdy z 4 pierników i dekoruję.

Dwa z pierników trafiły w ręce moich przyjaciół, są idealnym prezentem świątecznym. Oryginalnym sposobem na złożenie życzeń świątecznych i powiedzenia komuś ” Dziękuje, że jesteś ”

Przepis na świąteczny piernik staropolski - To już czas!!

PS. Przemiłe małe skrzaty to oczywiście Igor i Lena 🙂 Mieszkają z nami od pewnego czasu. Maja swój mały domek, który na pewno Wam pokażę.

Chata stwora  tu znajdziecie tą magiczną krainę. 

Facebook Comments