PUZZLE – SPOSÓB NA INTELEKTUALNY ROZWÓJ DZIECKA

PUZZLE – dlaczego są tak ważne? Znane od dawien dawna malutkie kawałeczki, które mają być układane element po elemencie, aż uzyskamy spójną układankę to rewelacyjny trening dla naszego mózgu, a dla dziecięcego umysłu w szczególności.

Każdy z nas chciałby jak najlepiej wychować swoje dziecko i stymulować jego rozwój. Jest wiele sposobów by pomóc naszym dzieciom w ich rozwoju, czasem sięgamy zbyt daleko mając pod nosem proste rozwiązania. Kupując zabawki dla dzieci, rodzice zwykle mają na celu zajęcie ich czymś, przez co sami mogą mieć trochę czasu dla siebie. Warto jednak za każdym razem zwracać uwagę, by zabawki, gry i inne akcesoria miały jeszcze inne zalety, przede wszystkim posiadały walory edukacyjne. Puzzle są łatwo dostępne, można je kupić w każdym sklepie zabawkowym, księgarni czy kiosku.

PUZZLE - SPOSÓB NA INTELEKTUALNY ROZWÓJ DZIECKA

JAK UKŁADANIE PUZZLI WPŁYWA NA ROZWÓJ DZIECKA:

 1. Badania wykazały, że dzieci które często układają puzzle szybciej uczą się pisać i czytać, gdyż łatwiej jest im odróżniać litery i cyfry.
 2. Wyrabia spostrzegawczość.
 3. Dobieranie puzzla do puzzla i łączenie go i dopasowywanie jeden do drugiego pozwala na to, aby wyrobić w dorastającym dziecku zręczność.
 4. trenuje koordynację oczu z rękami oraz uczy skupienia.
 5. Niezależnie od wieku, puzzle rozwijają wyobraźnię dziecka i pomagają rozbudzać w nim kreatywność.
 6. Uczą samodzielności i zmuszają do myślenia.
 7. Uczą cierpliwości.
 8. Uczą planowania i szukania rozwiązań.
 9. To znakomity trening pamięci, uczy rozpoznawania kształtów oraz logicznego myślenia.
 10. Rodzinne układanie puzzli, nie tylko uczy dzieci współpracy, ale i integruje członków rodziny oraz służy lepszemu poznaniu bliskich.
 11. Jeśli w danym momencie Twoje dziecko się nudzi, zaproponuj mu wspólną, pożyteczną zabawę zabawę, która będzie dla niego nie tylko  formą relaksu, ale także nauką.
 12. Układanie puzzli ćwiczy szare komórki, zmuszając do silniejszej koncentracji niż przy normalnej zabawie.
 13. Przedszkolak, próbując złożyć obrazek (np. przedstawiający bohatera ukochanej kreskówki) ma poczucie, że coś tworzy, że jest w stanie ,,wyczarować” Batmana. wkładając w to nieco wysiłku. Nagle z rozsypanych elementów powstaje wizerunek ulubionej postaci.
 14. Puzzle wzbudzają zaangażowanie i jednocześnie mobilizują dziecko do wytrwałości.
 15. Rozwijają wiarę we własne możliwości, szczególnie, jeśli dzieci tworzą obrazki samodzielnie, bez większej pomocy ze strony dorosłych.

PUZZLE - SPOSÓB NA INTELEKTUALNY ROZWÓJ DZIECKA

Bardzo ważne jest to, by poziom trudności puzzli dopasowywać do wieku i umiejętności dziecka. Często popełnianym przez rodziców błędem jest kupowanie puzzli ,,na wyrost” i zachęcanie zbyt małych dzieci do układania skomplikowanych obrazków z dużej ilości elementów, bo im wydaje się to proste. Pozwólmy tez dziecku wybrać motyw obrazka tak, by układanie sprawiało mu radość. My swoją przygodę z puzzlami zaczęliśmy od puzzli Czuczu.pl które są odpowiednio dopasowane do danego wieku dziecka – szczerze polecam zacząć zabawę od nich.

UWAGA rodzice dzieci z „leniwym” – zezującym oczkiem. Puzzle są znakomitym treningiem leniwego oczka, podczas noszenia obturatora na oku.

PUZZLE - SPOSÓB NA INTELEKTUALNY ROZWÓJ DZIECKA PUZZLE - SPOSÓB NA INTELEKTUALNY ROZWÓJ DZIECKA PUZZLE - SPOSÓB NA INTELEKTUALNY ROZWÓJ DZIECKA PUZZLE - SPOSÓB NA INTELEKTUALNY ROZWÓJ DZIECKA

Igor jest wielkim fanem kosmosu i wszystkiego co z nim związane. W naszej kosmicznej kolekcji oprócz książek, rakiet, ubrań z kosmicznym motywem nie mogło zabraknąć tez puzzli Xplore Team „układ słoneczny”. To duże składające się z 300 części puzzle. robią wrażenie trudnych, choć pamiętajcie, że moje dzieci maja lat 3 i 5 🙂 Znaleźliśmy jednak swój sposób na układanie ich. Posegregowaliśmy je. Osobno części gdzie widnieją „kosmiczne” osobowości, osobno planety i osobno brzegi, by zacząć układanie od ramki. Mamy zabawę na cały dzień. Warto wspomnieć, że sam motyw puzzli zawiera bardzo dużo ciekawych informacji, dzięki temu ułożony obrazek jest dodatkową formą nauki, nie tylko przydatną w szkole na fizyce. Poznamy ważne nazwiska, planety i ich rozmieszczenie oraz proporcje wielkości w stosunku do siebie. Dowiemy się gdzie są rozmieszczony sondy kosmiczne i satelity, gwiazdozbiory. Prawdziwy rarytas dla fanów spoglądających z ciekawością w niebo 🙂

Mam dla Was niespodziankę, do rozdania mam dwa komplety puzzli „Układ słoneczny”

kinderki.eu xplore team

Regulamin Rozdawajki:

1.Polub profil Xplore team 

2. Udostępnij plakat, który znajduje się na naszym Facebooku >>>>> KLIK

3. Jeśli masz ochotę to zaproś 3 znajomych do zabawy w komentarzu pod plakatem, niech bawią się razem z nami.

4. Miło mi będzie jeśli zostawisz po sobie ślad na blogu – Kliknij lubię to lub napisz komentarz.

5. Najważniejszy i obowiązkowy punkt – w komentarzu pod plakatem konkursowym napisz – Chcę wygrać puzzle dla…?  🙂

6. Bawimy się do 29 lutego

WYNIKI!!

Puzzle wygrywają:

1.Magda Kieca

2. Monika Struska

Gratulacje dziewczyny i proszę o kontakt do 10 marca. W przypadku nie zgłoszenia się zwycięzców, zostaną wylosowane nowe osoby 🙂

Facebook Comments